4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017, το σχολείο μας συμμετείχε στην 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, που φέτος είχε ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ – ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ». Στόχος της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του ΥΠ.Π.Ε.Θ. είναι η άθληση πρωτίστως να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής  και στην ενήλικη ζωή τους.

Στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό της Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας, κ. Αγάπη Λιατοπούλου, οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες και αθλοπαιδιές για κάθε τάξη χωριστά, καθώς και παρουσίαση-επίδειξη του αθλήματος της ξιφασκίας από τον έμπειρο προπονητή κ. Λεωνίδα Καλυβιάνο.

Ο κ. Καλυβιάνος υπήρξε δύο φορές Πρωταθλητής Ελλάδος και μια Βαλκανιονίκης στο ξίφος μονομαχίας, με δεκάδες συμμετοχές σε διεθνείς αγωνιστικές και προπονητικές διοργανώσεις σε όλο τον κόσμο.

Δευτέρα, 02 Οκτ 2017