Δενδροφύτευση από τους μαθητές της Δ΄και Ε΄τάξης του Πειραματικού Σχολείου

Την Παρασκευή 27-4-2018 στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της HELMEPA που έχει αναλάβει φέτος το σχολείο μας, οι μαθητές της Δ΄ και Ε΄ τάξης συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Πέπη Παπαθανασίου και Δημήτρη Δούκα, πραγματοποίησαν δενδροφύτευση στο χώρο γύρω από το σχολείο. Σκοπός αυτής της δράσης ήταν να καλλιεργήσουμε την αγάπη των παιδιών για το περιβάλλον και να τα ευαισθητοποιήσουμε στα θέματα προστασίας του. Το σχολείο ως φορέας εκπαίδευσης δεν προσφέρει μόνο γνώσεις και τις βασικές δεξιότητες στους μαθητές εντός του σχολείου αλλά και εκτός μέσα από ένα μάθημα περιβαλλοντικής συνείδησης, προστασίας και σεβασμού του περιβάλλοντος, αφού εκτός από το να ομορφύνουμε το χώρο μας τα παιδιά γνώρισαν κάποια χρήσιμα πράγματα που αφορούν τα δέντρα όπως: με ποιο τρόπο φυτεύουμε ένα δέντρο, ποια εποχή είναι η κατάλληλη για φύτεμα, τι φροντίδα χρειάζονται για να μεγαλώσουν. Το μήνυμα που βγήκε σήμερα είναι πως όλοι μαζί αλλά και ο καθένας ξεχωριστά πρέπει να βοηθήσουμε στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και να συμβάλλουμε στην αύξηση του πράσινου ακόμα και μέσα στην πόλη.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που μας βοήθησαν σε αυτή τη δράση και ιδιαίτερα τον κύριο Χατζή Παντελή που μας πρόσφερε όλα τα δέντρα για να τα φυτέψουμε.

Παρασκευή, 27 Απρ 2018