Δημιουργία βίντεο από φωτογραφίες από τα παιδιά της Δ τάξης

Στα πλάισια του μάθηματος της πληροφορικής και ειδικότερα στην σειρά μαθημάτων για τα πνευματικά δικαιώματα και τις άδειες χρήσης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης δημιούργησαν τις δικές τους βίντεο-αναμείξεις από φωτογραφίες και μουσική. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν φωτογραφίες και μουσική με ελεύθερες άδειες χρήσης. Πιο συγκεκριμένα οι φωτογραφίες είναι όλες με σήμανση Public Domain (από τον δικτυακό τόπο Pixabay), ενώ οι μουσικές επιλογές τους διανέμονται ελεύθερα με τις άδειες Creative Commons (από τον δικτυακό τόπο CCmixter).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες εργάστηκαν σε ζευγάρια, επέλεξαν το θέμα της σύνθεσης τους, αναζήτησαν φωτογραφίες και μουσική με ελεύθερες άδειες χρήσης και χρησιμοποιώντας το λογισμικό Windows Movie Maker έφτιαξαν τις τελικές τους δημιουργίες.

Δευτέρα, 01 Φεβ 2016