Δράσεις για την εβδομάδα γαλλοφωνίας

Στο πλαίσιο της εβδομάδας Γαλλοφωνίας 2015, στο μάθημα της Γαλλικής γλώσσας στην ΣΤ' τάξη,επισκέφηκαν το σχολείο μας ο καθηγητής του ΠΤΔΜ του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας κ. Καμαρούδης Σταύρος και η καθηγήτρια Γαλλικών από την Κίνα κα ΥΙ ΜΕΙ, υποψήφια διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Maine της Γαλλίας και παρακολούθησαν κάνοντας διδακτικές παρεμβάσεις  το μάθημα της υπεύθυνης καθηγήτριας κας Αργυροπούλου Μαρίας.
Συγκεκριμένα οι στόχοι του μαθήματος ήταν :

• Η κατανόηση των εποχών και των μηνών,το λεξιλόγιο των οποίων είχαν ήδη  διδαχθεί ο μαθητές στο προηγούμενο μάθημα.
  • Η διδασκαλία της ώρας.

Ο καθηγητής κος Καμαρούδης διάβασε σχετικό κείμενο στα Γαλλικά και οι μαθητές απάντησαν στις ερωτήσεις κατανόησης που ακολούθησαν. Το τελευταίο εικοσάλεπτο πήρε το λόγο η κα YI MEI η οποία αφού εξήγησε στα Γαλλικά  πως παίζεται το παιχνίδι παντομίμας με κάρτες  έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στο γεγονός ότι κατά τη διεξαγωγή του δεν πρέπει να δοθεί καμία εξήγηση στους μαθητές στην ελληνική γλώσσα αλλά μόνο στη γαλλική. Οι μαθητές μας έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συμμετείχαν στο μάθημα με ενθουσιασμό καθώς μπόρεσαν να συνεννοηθούν με την αλλοδαπή καθηγήτρια στα Γαλλικά. Οι εντυπώσεις του κου Καμαρούδη και της κας YI MEI για τους μαθητές της ΣΤ' τάξης του τμήματος των Γαλλικών ήταν άριστες καθώς μίλησαν για "ζωντανά" και εξαιρετικά παιδιά.

2014-2015
Παρασκευή, 20 Μαρ 2015