Εφαρμογές ζωγραφικής για κινητές συσκευές από τους μαθητές της ΣΤ τάξης

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, δημιούργησαν και προγραμμάτισαν εφαρμογές ζωγραφικής για κινητές συσκευές (smartphones, tablets) με την χρήση του App Inventor. Μπορείτε να τις κατεβάσετε και να τις εγκαταστήσετε στο κινητό ή το tablet σας (απαιτείται να έχει λειτουργικό σύστημα Android) και να ζωγραφίσετε με το δάχτυλο σας στην οθόνη. Μπορείτε να διαλέξετε το χρώμα και το πάχος της γραμμής, να ζωγραφίσετε πάνω σε μια φωτογραφία από την συλλογή σας ή από την κάμερα και να αποθηκεύσετε τις δημιουργίες σας! Ο προγραμματισμός των εφαρμογών έγινε με την βοήθεια της πλατφόρμας App Inventor, στην οποία οι μαθητές σχεδίασαν τα γραφικά στοιχεία των εφαρμογών τους και τις προγραμμάτισαν χρησιμοποιώντας σενάρια οδηγούμενα από γεγονότα.

qr code Crazy Drawer Pro, από τις Σαράντη Ιωάννα και Μπέλτσου Ελένη
qr code Raspo Artist, από τον Παντελή Ρασπόπτση
qr code Ζωγράφισε με, από τους Τζόκα Κωνσταντίνο, Ηλιακόπουλου Αλέξανδρο και Τσούσα Σεμσήρ
qr code Ζωγράφισε με, από τους Δήμτσιο Στέφανο, Τσομπάνη Αθανάσιο και Γκούλο Χρήστο.
qr code Ζωγράφισε με!, από τις Μπότση Αφιέρω, Αγγελίδου Ασπασία και Ραμάι Ειρήνη.
qr code Painter, από τις Καραισκάκη Φαίδρα-Σοφία και Μπαλάκα Σοφία
qr code Αστεία Ζωγραφική, από τις Κάπτση Χριστίνα και Σταυρίδου Χρυσούλα