Εκδηλώσεις για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης ανέλαβαν τη διοργάνωση του εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου του 1973 που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας. Στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης έμαθαν για το χρονικό του Πολυτεχνείου και προσπάθησαν να τονίσουν πως το μήνυμα εκείνων των ημερών παραμένει άσβεστο και δυνατό έως τις μέρες μας: χωρίς αντίσταση, χωρίς αγώνα και θυσίες τίποτα δεν κερδίζεται.

Επίσης τραγούδησαν και απήγγειλαν ποιήματα που γράφτηκαν για εκείνη την περίοδο και επιδόθηκαν στην επίτευξη της συγκεκριμένης διοργάνωσης με μεγάλο ζήλο κι ενδιαφέρον. Σε αυτή τους την αποστολή τους βοήθησε πολύ και ο μουσικός του σχολείου μας ο κ. Βαγγέλης Βασιλειάδης.

Τρίτη, 17 Νοε 2015