Εκδρομή της Γ και Δ τάξης στη Θεσσαλονίκη - Βεργίνα

Στις 31 Οκτωβρίου 2016 οι μαθητές της Γ' και Δ' τάξης του σχολείου μας μαζί με τους δασκάλους τους Παπαθανασίου Πέπη και Σταυρίδη Παύλο αλλά και τη συνοδεία του διευθυντή του σχολείου Σεχίδη Κώστα, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Θεσσαλονίκη- Βεργίνα. Πρώτος σταθμός της επίσκεψης μας ήταν το θεματικό πάρκο των παραμυθιών του Ευγένιου Τριβιζά. Τα παιδιά έζησαν έντονα τον κόσμο των παραμυθιών μέσα από την περιπλάνησή τους στα 7 δωμάτια-παραμύθια. Αμέσως μετά επισκεφθήκαμε, περιηγηθήκαμε αλλά και απολαύσαμε τη θέα από τον Λευκό Πύργο. Η επίσκεψή μας στη Θεσσαλονίκη ολοκληρώθηκε με μια υπέροχη βόλτα στην παραλία της ηλιόλουστης πόλης. Επόμενος σταθμός μας ο Αρχαιολογικός χώρος της Βεργίνας.ΟΙ μαθητές θαύμασαν τους τόπους ταφής των Μακεδόνων βασιλέων ,ιδιαίτερα όμως του βασιλιά Φιλίππου Β΄πατέρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.Αυτό που εντυπωσίασε τους μαθητές ήταν η χρυσή λάρνακα με τα απομεινάρια του σώματος του Φιλίππου Β' η οποία φέρει στο επάνω μέρος της το δεκαεξάκτινο αστέρι ,το οποίο καθιερώθηκε να ονομάζεται Ήλιος της Βεργίνας και υιοθετήθηκε ως σύμβολο της ελληνικής Μκεδονίας.

Δευτέρα, 31 Οκτ 2016