Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 22 Νοεμβρίου οι τάξεις Β΄, Γ΄ και Δ΄, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν το θεματικό πάρκο στη Δ.Ε.Θ με τίτλο: «Οι 12 Άθλοι του Ηρακλή», όπου μέσα από παιγνιώδεις και βιωματικές δραστηριότητες είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τον ήρωα της Μυθολογίας. Στη συνέχεια, οι τάξεις Β΄ και Γ΄ απόλαυσαν έναν μεσημεριάτικο περίπατο στην Παραλία της Θεσσαλονίκης, ενώ η Δ΄ τάξη επισκέφθηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης. Εκεί με την καθοδήγηση της δασκάλας τους περιηγήθηκαν στις εκθέσεις: «Ο Χρυσός των Μακεδόνων» και « Ειδώλιο: Ένας μικρόκοσμος από πηλό», όπου είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν γι΄ αυτά και να καταγράψουν τις εντυπώσεις τους, σε συνάρτηση με την Αρχαία Ιστορία που διδάσκονται τη φετινή χρονιά.

Ακολούθησε η επίσκεψη όλων των τάξεων στο Μουσείο Κινηματογράφου, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την ιστορία της έβδομης τέχνης, να κατανοήσουν το μετείκασμα και να γυρίσουν τη δική τους ταινία.

2018-2019
Πέμπτη, 22 Νοε 2018