Εκπαιδευτική Εκδρομή της ΣΤ τάξης στην Αθήνα

Οι μαθητές της ΣΤ' τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, όπου επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων, που είναι ο κορυφαίος δημοκρατικός θεσμός, την Ακρόπολη και το Μουσείο της Ακρόπολης όπου υπάρχουν ευρήματα από τη Μυκηναϊκή ως την Τρωική περίοδο και την Κλασσική εποχή. Το Ευγενίδειο Ίδρυμα για ένα ταξίδι στα άστρα, το πλωτό Μουσείο Αβέρωφ, ένα ιστορικό πλοίο της νεότερης Ελλάδας. Οι μαθητές μας ψυχαγωγήθηκαν στον όμορφο κόσμο των παιχνιδιών του ALLOU FAN PARK, το γήπεδο του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη, ενώ ενθουσιάστηκαν με το δρώμενο "Δείτε με άλλα μάτια - Dialogue in the Dark" που παρακολούθησαν βιωματικά στο θέατρο Badmindon, όπως επίσης και τη θεατρική παράσταση “ANNIE”. Το τελευταίο μας απόγευμα βρεθήκαμε στην πλατεία Συντάγματος, διασχίσαμε την οδό Ερμού και σε λίγο βρεθήκαμε στην πλατεία στο Μοναστηράκι. Η βόλτα μας ολοκληρώθηκε με την επιβίβασή μας στο μετρό. Λίγο πριν τον γυρισμό επισκεφτήκαμε το Αττικό Πάρκο, όπου οι μαθητές μας ανακάλυψαν τον μαγευτικό κόσμο του ζωικού βασιλείου, μέσα από την παρατήρηση 2.000 ζώων από 350 διαφορετικά είδη. Τελευταίος σταθμός μας ο ιστορικός χώρος των Θερμοπυλών και το ''Καινοτομικό Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης'' Θερμοπυλών, ένα ιδιαίτερο μουσείο όπου δεν εκτίθενται καθόλου αρχαία ευρήματα, αλλά χρησιμοποιείται η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, για να αφηγηθεί την ιστορία του τόπου με τρόπο διαφορετικό.

2014-2015
Πέμπτη, 30 Οκτ 2014 to Σάββατο, 01 Νοε 2014