Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Η Φλώρινα στο Μουσείο-Ανακαλύπτω τη ζωή σε μια αρχαία πόλη».

Την Τετάρτη 18 Μαΐου οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν το αρχαιολογικό μουσείο και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Η Φλώρινα στο Μουσείο, Ανακαλύπτω τη ζωή σε μια αρχαία πόλη». Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που σχεδιάστηκε με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Φλώρινας. Η πρώτη ενότητα του προγράμματος περιλαμβάνει μια περιήγηση στην πόλη, όπου τα παιδιά καλούνται να αναγνωρίσουν, με τη βοήθεια εποπτικού υλικού, κτήρια με ποικίλες χρήσεις και να συμμετάσχουν σε μια δραστηριότητα, τοποθετώντας τα στον χάρτη. Στο τέλος παρακολουθούν ένα βίντεο με περιήγηση στις περιοχές της Φλώρινας, όπου βρίσκονται τα κτήρια. Η δεύτερη ενότητα έχει ως βασικό της θέμα τα αντικείμενα και στη χρήση τους στην καθημερινή ζωή. Αφετηρία αποτελούν τα σύγχρονα αντικείμενα, που παρουσιάζονται στο εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος και με βάση αυτά τα παιδιά καλούνται να ανακαλύψουν στις προθήκες του μουσείου αντικείμενα που είχαν ανάλογη χρήση στην αρχαιότητα. Θεωρούμε ότι από την παρακολούθηση του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος οι μαθητές αποκόμισαν πολλά μαθησιακά οφέλη και διείσδυσαν με βιωματικό τρόπο στην τοπική ιστορία της πόλης που ζουν.

Τετάρτη, 18 Μάιος 2016