Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Νερό με γεύση», σε συνεργασία με το Κ.Π.Ε. Μελίτης

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου, οι μαθητές της Γ΄ τάξης με τη δασκάλα τους υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Νερό με γεύση» που σχεδιάστηκε από το Κ.Π.Ε. Μελίτης.

Στην πρώτη φάση του προγράμματος οι μαθητές ενημερώθηκαν στις εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε Μελίτης στη Βεύη από τις κ. Δήμητρα Γκούλη και Βασιλική Σωτηριάδου σχετικά με την αξία του νερού στη φύση και αναφορικά με το υγρό στοιχείο που κυριαρχεί στο νομό της Φλώρινας. Ενώ γνώρισαν και δοκίμασαν το ξινό νερό. Μεταξύ άλλων διαπίστωσαν τις αρνητικές συνέπειες της ρύπανσης των υδάτων μέσα από μια πειραματική διάταξη που έφτιαξαν οι ίδιοι οι μαθητές και απόλαυσαν παράσταση θεάτρου Σκιών με θέμα: «Ο Δράκος του νερού στην Πέρα Χώρα».

Κατά τη δεύτερη φάση του προγράμματος οι μαθητές επισκέφθηκαν την πηγή και το πηγάδι ξινού νερού στο χωριό Παπαγιάννη και περιηγήθηκαν στο ποτάμι της περιοχής.

Τετάρτη, 28 Μαρ 2018