Επίσκεψη Δ και Ε τάξης στο ΚΠΕ Μελίτης

Στα πλαίσια του προγράμματος «άνθρακες…ο θησαυρός» η Δ΄ και Ε΄ Τάξη του σχολείου μας, με την συνοδεία των δασκάλων μας, επισκεφτήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μελίτης Φλώρινας. Μετά από την ξενάγηση στους χώρους του Κ.Π.Ε, με την χρήση σύγχρονων τεχνολογιών και μέσα από περιβαλλοντικά παιχνίδια (παζλ, σταυρόλεξα, ακροστιχίδες, παιχνίδι ρόλων), χωρισμένοι σε ομάδες εργασίας, ενημερωθήκαμε για τα μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο τόπος μας, από την εξόρυξη και καύση του λιγνίτη. Κατόπιν επισκεφθήκαμε το ορυχείο Αχλάδας όπου παρατηρήσαμε τη διαδικασία εξόρυξης του λιγνίτη. Το τέλος της επίσκεψης μας βρήκε στον ΑΗΣ Μελίτης,  στην «αυλή» εναπόθεσης του λιγνίτη με παρατήρηση μέρους της διαδικασίας της παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

2013-2014
Πέμπτη, 17 Οκτ 2013