Επίσκεψη Δασολόγου στην τάξη μας!

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Ανακαλύπτοντας το περιαστικό δάσος της πόλης μου», δέχτηκε την πρόσκληση και επισκέφτηκε την τάξη μας ο δασολόγος του Δήμου Φλώρινας, κ. Ι. Μουντούσης, ο οποίος  μίλησε στους μικρούς μαθητές για τον πολύτιμο θησαυρό που κοσμεί τη Φλώρινα, το περιαστικό δάσος του λόφου του Αγίου Παντελεήμονα.

Με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών ο κ. Μουντούσης κατάφερε να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών προκειμένου να κατανοήσουν έννοιες όπως: δάσος, περιαστικό δάσος, τροφική αλυσίδα, δασικό οικοσύστημα, χλωρίδα και πανίδα, προσφορά του δάσους στην πόλη μας, αειφορία και σύμφωνα πάντοτε με το γνωστικό επίπεδο των παιδιών.

Στη συνέχεια ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες  σχετικά με τους κινδύνους που απειλούν τα δασικά οικοσυστήματα, τους τρόπους πρόληψης, αποκατάστασης και αειφορικής διαχείρισης αυτών και συνέβαλε να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές φιλικές προς το δασικό περιβάλλον.

Παρασκευή, 12 Μάιος 2017