Επίσκεψη Γ τάξης στην έκθεση Έρωτες και άλλα φτερωτά

Η Γ ́ τάξη συνοδευόμενη από τη δασκάλα Αναστασία Καππάτου επισκέφθηκε την Τετάρτη 11 Ιουνίου στο αρχαιολογικό μουσείο Φλώρινας την έκθεση «Έρωτες και άλλα φτερωτά». Η έκθεση οργανώθηκε από το Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την ΚΘ ́ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων με την ευκαιρία του εορτασμού για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων 2014 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Φλώρινας. Πριν από την επίσκεψη οι μαθητές παρακολούθησαν εκπαιδευτική παρουσίαση στην τάξη τους με θέμα των Έρωτα το θεό της μυθολογίας και κατασκεύασαν φτερά από χαρτόνι που τα τοποθέτησαν στα πόδια τους. Από την έκθεση τους εντυπωσίασαν οι φτερωτές κατασκευές που ήταν πράγματι υπέροχες.

2013-2014
Τετάρτη, 11 Ιουν 2014