Επίσκεψη ομίλου τοπικής ιστορίας στο αρχαιολογικό μουσείο

Ο Όμιλος Τοπικής Ιστορίας του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας στις 25/02/2015 πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στo Αρχαιολογικό Μουσείο Φλώρινας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα  ευρήματα των ανασκαφών από τους αρχαιολογικούς χώρους του Νομού που καλύπτουν μια μακρά περίοδο από τους Νεολιθικούς ως και τους Βυζαντινούς Χρόνους. Η έκθεση είναι σχεδιασμένη με τη σύγχρονη μουσειακή αντίληψη, που θέλει τον επισκέπτη όχι απλά θεατή αλλά κοινωνό του έργου του αρχαιολόγου. Στόχος της είναι να παρουσιαστούν τα σημαντικότερα και αντιπροσωπευτικότερα έργα που προέρχονται από το Νομό και χαρακτηρίζουν τον αρχαίο και βυζαντινό πολιτισμό.  Θερμές ευχαριστίες στο προσωπικό του Μουσείου για την άψογη φιλοξενία που άφησε τους μαθητές κατενθουσιασμένους!

Ο υπεύθυνος του Ομίλου Τοπικής Ιστορίας, Σεχίδης Κωνσταντίνος

2014-2015