Επίσκεψη ορθοδοντικού –οδοντιάτρου στην Α΄ τάξη με θέμα τη στοματική υγιεινή των μικρών παιδιών

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο  «Παιδική Λογοτεχνία: μικρά μυστικά… μεγάλες αποκαλύψεις για τη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών» που υλοποιείται  στην Α΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2016-17, την Τρίτη 16 Μαΐου 2017, μας επισκέφτηκε στην τάξη μας η ορθοδοντικός κ. Αγγελική Μαζάρη και μας μίλησε για τη στοματική υγιεινή.

Συγκεκριμένα, με τη βοήθεια των ΤΠΕ και τη χρήση οδοντιατρικών μοντέλων, η κ. Μαζάρη με κατανοητό και ελκυστικό τρόπο κέρδισε το ενδιαφέρον των μικρών μαθητών και τους μύησε στα μυστικά του σωστού βουρτσίσματος των δοντιών, στην κατάλληλη διατροφή για γερά δόντια ενώ στο τέλος τους μοίρασε ένα σετ οδοντικής περιποίησης και αυτοκόλλητα.

Οι μαθητές  ευχαριστούν πολύ την κ. Μαζάρη για τον πολύτιμο χρόνο που διέθεσε στην τάξη μας και τα μυστικά της σωστής στοματικής υγιεινής που τους αποκάλυψε !!!

Αρχεία:
Τρίτη, 16 Μάιος 2017