Επίσκεψη στη Σχολή Καλών Τεχνών

Η Ε΄ τάξη συνοδευόμενη από τη δασκάλα της Πέπη Παπαθανασίου και η Στ΄ τάξη συνοδευόμενη από τη δασκάλα Αισθητικής Αγωγής Νατάσα Καππάτου επισκέφθηκαν τη Σχολή Καλών Τεχνών. Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Μεταμορφώσεις της σκηνής» με θέμα τη σκηνογραφία, την ενδυματολογία και τις παραστατικές τέχνες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για σχετικά ζητήματα από τον καθηγητή Σκηνογραφίας Τάσο Πρωτοψάλτου. Ειδικότερα, οι μαθητές και οι συνοδευόμενες δασκάλες απόλαυσαν ένα δίωρο περιήγησης στο μαγικό κόσμο των θεατρικών κοστουμιών, της φιλοσοφίας και του τρόπου κατασκευής τους, όπως και των στοιχείων που συνθέτουν μια θεατρική σκηνή. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα κοστούμια των ηθοποιών σε θεατρικές παραστάσεις, όπως το «Όνειρο Θερινής νυχτός» και το «Ρωμαίος και Ιουλιέτα».

2013-2014
Τετάρτη, 05 Μαρ 2014