Επίσκεψη στη σχολή Καλών Τεχνών

Την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου η Ε΄ και η Στ΄ τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ιστορία της Τέχνης», ενότητα «Αρχαϊκή Τέχνη-κούροι και κόρες», που υλοποιούν σε συνεργασία με την δασκάλα Αναστασία Καππάτου, επισκέφθηκαν τη Σχολή Καλών Τεχνών. Σκοπός της επίσκεψης ήταν πρώτιστα να γνωρίσουν έναν διακεκριμένο γλύπτη της περιοχής τον κ. Χρήστο Τσώτσο και τα έργα του. Επιπλέον οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από τον κ. Τσώτσο τις τεχνικές και τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται στη γλυπτική αλλά και να μάθουν τον τρόπο που εργάζονταν οι αρχαίοι Έλληνες γλύπτες για να φιλοτεχνήσουν τους κούρους και τις κόρες. Ο κ. Τσώτσος παρουσίασε μπροστά στα μάτια των μαθητών τον τρόπο εργασίας του σε μια μικρογραφία γλυπτού, έδειξε τα έργα του και τον τρόπο κατασκευής του καθενός, κυρίως όμως ξεδίπλωσε τα μυστικά του άγνωστου σε πολλούς κόσμου της γλυπτικής. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον κ. Χρήστο Τσώτσο για την παρουσίασή του.

Υπεύθυνη προγράμματος: Καππάτου Αναστασία

Συνοδός τμημάτων: Πετρούλα Παπαθανασίου