Επίσκεψη στην Παιδική Βιβλιοθήκη Β. Πιτόσκα του Δήμου Φλώρινας

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2017 τα παιδιά της Α΄ τάξης συνοδευόμενα από τη δασκάλα τους και τη φοιτήτρια που έκανε πρακτική άσκηση στο σχολείο μας, επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στον χώρο της Παιδικής Βιβλιοθήκης Β. Πιτόσκα, η οποία βρίσκεται στο κέντρο της πόλης.

Αφορμή για την επίσκεψή μας αποτέλεσε ο σχεδιασμός και η υλοποίηση  του Προγράμματος  Σχολικών Δραστηριοτήτων Αγωγής Υγείας  «Παιδική Λογοτεχνία: μικρά μυστικά… μεγάλες αποκαλύψεις  για τη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών» στην Α΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2016-17.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης από τους εκπαιδευτικούς που τη στελεχώνουν, ενημερώθηκαν για τη διαδικασία δανεισμού βιβλίων, τη  θεματολογική ταξινόμηση τους  και ιδιαίτερα εστίασαν την προσοχή τους στον τομέα της Βιβλιοθήκης που σχετίζεται με τη σωματική υγεία και τη διατροφή.

Τέλος, συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι εύρεσης ενός σελιδοδείκτη και με αυτόν τον πρωτότυπο τρόπο περιηγήθηκαν στους διαδρόμους και στα ράφια της Βιβλιοθήκης.

Πέμπτη, 27 Απρ 2017