Επίσκεψη στο ατελιέ του κ. Σωτήρη Λιούκρα

Την Παρασκευή 6/12/2013 η ΣΤ΄τάξη συνοδευόμενη από την εκπαιδευτικό των αγγλικών του σχολείου κα. Παπαπανταζή Σμαράγδα, επισκέφτηκε το ατελιέ του ζωγράφου Σωτήρη Λιούκρα. Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Comenious Regio το οποίο πραγματοποιείται και στο σχολείο μας και έχει θέμα τις Οπτικές Τέχνες μέσα από τα έργα Φλωρινιωτών καλλιτεχνών.

Τα παιδιά έθεσαν στον κύριο Λιούκρα τα ερωτήματα που είχαν γράψει στα ερωτηματολόγια τους και κράτησαν σημειώσεις από τις απαντήσεις του καλλιτέχνη. Μετά οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα έργα του κ. Λιούκρα και να έχουν μια σύντομη συζήτηση μαζί του, θέτοντας τις απορίες τους και κάνοντας τα σχόλια τους.

Αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε τον κ. Λιούκρα για τον χρόνο που μας διέθεσε και τις εύστοχες απαντήσεις του στα ερωτήματα μας.

2013-2014
Παρασκευή, 06 Δεκ 2013