Επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Την Τρίτη και την Τετάρτη 12 και 13 Δεκεμβρίου τάξεις του σχολείου μας έλαβαν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα  την αναδρομική έκθεση του έργου δύο Φλωρινιωτών ζωγράφων, του Φλωέλ (Γιώργου Γαζέα) και του Δημήτρη Δόστη που η Στέγη Φιλοτέχνων Φλώρινας εγκαινίασε στο χώρο του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης. Η έκθεση χαρακτηρίζεται αναδρομική, γιατί οι δυο καλλιτέχνες δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή. Η έκθεση έχει τίτλο «Ποιος χρειάζεται την τέχνη;» και περιλαμβάνει τοπία, σκηνές της πόλης, των χωριών και της υπαίθρου, μνήμες και πρόσωπα από την πόλη και την περιοχή της Φλώρινας.

Οι μαθητές, αφού περιηγήθηκαν στην έκθεση, μελέτησαν τα έργα τέχνης μέσα από ειδικά σχεδιασμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα διαβαθμισμένο ανάλογα με τις ανάγκες της εκάστοτε ηλικίας. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποίησαν οι μαθητές της Γ΄ και της Δ΄τάξης εντάσσεται στο πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων "Artfull thinking" με το οποίο ασχολούνται οι τάξεις αυτές τη φετινή σχολική χρονιά.

Τρίτη, 12 Δεκ 2017 to Τετάρτη, 13 Δεκ 2017