Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 οι μαθητές  της Β΄ τάξης του σχολείου μας πήγαμε στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην περιοχή του Αγίου Νικολάου.

Στο Πάρκο μας περίμεναν δύο δημοτικοί υπάλληλοι οι οποίοι αφού μας καλωσόρισαν, μας ενημέρωσαν σχετικά με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας και τη σημασία των σημάτων. Είχε βέβαια προηγηθεί σχετική προετοιμασία μέσα στην τάξη στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος. Μας έδειξαν ένα ποδήλατο και ένα αυτοκινητάκι και συζητήσαμε για το πώς πρέπει να συμπεριφερόμαστε στο δρόμο ως πεζοί, ως επιβάτες και ως οδηγοί. Ο διάλογος είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί αφορούσε την καθημερινή ζωή των παιδιών.

Στη συνέχεια ακολούθησε η δράση. Τα παιδιά αφού φόρεσαν το απαραίτητο εξοπλισμό, πήραν ποδήλατα και αυτοκινητάκια και προσπάθησαν να εφαρμόσουν όσα είχαν ακούσει προηγούμενα. Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με πολύ ενθουσιασμό.

Πέμπτη, 08 Ιουν 2017