Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Στις 17-5-2018 οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής της πόλης μας. Πρόκειται για μία συνολική έκταση έξι στρεμμάτων περίπου, όπου υπάρχει όλη η απαραίτητη οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση για την καθοδήγηση των εκπαιδευομένων. Πιο συγκεκριμένα διαθέτει οδικό δίκτυο με υπό κλίμακα διαστάσεις ως προς τις πραγματικές, ισόπεδη σιδηροδρομική διάβαση, πεδίο παράλληλης λειτουργίας ποδηλατόδρομου και πεζόδρομου, αμφιθέατρο, χώρο για τη στάθμευση μικρών οχημάτων, παιδικές χαρές, καθιστικά υπαίθρου και χώρος πάρκινγκ. Εκεί ενημερώθηκαν από τους καταρτισμένους επί θεμάτων κυκλοφοριακής αγωγής υπαλλήλους του Δήμου, με στόχο την εκπαίδευσή τους σε θέματα κυκλοφορίας, οδικής συμπεριφοράς και οδικής ασφάλειας. Στη συνέχεια οι μαθητές χρησιμοποίησαν τα ηλεκτροκίνητα αυτοκινητάκια και τα ποδήλατα. Ακολούθησε επίσκεψη στον Ζωολογικό Κήπο της πόλης μας.

Πέμπτη, 17 Μάιος 2018