Επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Αρκτούρου

Στις 12 Νοεμβρίου 2012 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ και της Ε’ τάξης, με τη συνοδεία των δασκάλων και της γυμνάστριάς μας, επισκεφτήκαμε το Περιβαλλοντικό Κέντρο Αρκτούρου, στο Νυμφαίο Φλώρινας.

Αρχικά ενημερωθήκαμε στο «Κέντρο Ενημέρωσης για την Καφέ Αρκούδα» στη Νίκειο Σχολή, από τον κ. Γιώργο Μοστάκη, ο οποίος με πολλή προθυμία απάντησε σε όλες τις απορίες μας. Στη συνέχεια, ξεναγηθήκαμε στο «Καταφύγιο Αρκούδας», όπου καταφέραμε να εντοπίσουμε τουλάχιστον τέσσερις από τις φιλοξενούμενες στο χώρο αρκούδες. Η ξενάγηση του υπεύθυνου ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και νέα ερωτήματα γεννήθηκαν, για να λυθούν άμεσα από το πολύ ενημερωμένο προσωπικό του Κέντρου.

Παράλληλα, φωτογραφηθήκαμε και πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που είχαν ετοιμάσει οι δασκάλες μας. Ακολούθησε περιήγηση στον πανέμορφο οικισμό του Νυμφαίου, με τα υπέροχα πέτρινα αρχοντικά του. Η εκδρομή μας έκλεισε με δραστηριότητες και παιχνίδι στην παιδική χαρά του χωριού. Ήταν μια καταπληκτική εκδρομή!

Δευτέρα, 12 Νοε 2012