Επίσκεψη της Διαιτολόγου - Διατροφολόγου κ. Έλενας Ζούμπου

Την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017 μας επισκέφτηκε  η κ. Ζούμπου Έλενα με την ιδιότητα της διαιτολόγου – διατροφολόγου και μίλησε στους μικρούς μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης για την υγιεινή διατροφή στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.

Συγκεκριμένα η κ. Ζούμπου παρουσίασε στα παιδιά την τροφική πυραμίδα, τις ομάδες τροφών, τη σημασία κατάλλης επιλογής τροφών  για τη σωστή ανάπτυξη τους καθώς και τον σημαντικό  ρόλο της άθλησης στην υγεία τους. Με τη βοήθεια των ΤΠΕ και τη χρήση μοντέλων  καθήλωσε τους μικρούς μαθητές, τους προβλημάτισε και εξέφρασαν πολλές απορίες και ερωτήματα στα οποία απάντησε με εύστοχο και παραστατικό τρόπο.

Στη συνέχεια τα παιδιά της Α΄ τάξης παρουσίασαν βιβλία που έχουν  διαβάσει στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Υγείας  «Παιδική Λογοτεχνία: μικρά μυστικά …μεγάλες αποκαλύψεις για τη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών» που υλοποιείται στην τάξη τους κατά το σχολικό έτος 2016-17.

Τέλος, τα παιδιά της Β΄ τάξης  ανέβηκαν στη σκηνή και μας παρουσίασαν  τα φρούτα και τα λαχανικά με παιγνιώδη τρόπο.

Τετάρτη, 07 Ιουν 2017