Επίσκεψη της Δ΄και Ε΄τάξης του Πειραματικού Σχολείου στη ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ.

Την Τρίτη 24-4-2018 στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της HELMEPA, οι μαθητές της Δ΄και  Ε΄τάξη, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Πέπη Παπαθανασίου κα Δημήτρη Δούκα, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ (Διαχείριση Απορριμμάτων Δυτικής Μακεδονίας).

Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν να ευαισθητοποιήσουμε και να ενημερώσουμε τους μαθητές μας σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος αλλά και τρόπους διαχείρισης και ανακύκλωσης των απορριμμάτων.

Το προσωπικό της εταιρείας ενημέρωσε τους μαθητές μας πως σκοπός της εταιρείας είναι ο σχεδιασμός, η υλοποίηση και η λειτουργία του Ο.Σ.Δ.Α ( Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Απορριμμάτων) της Δυτικής Μακεδονίας. Μετέχουν οι Δήμοι Φλώρινας, Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης και Πτολεμαίδας. Επίσης ενημέρωσαν τους μαθητές μας πως οι βασικές δράσεις τις οποίες καλείται να υλοποιήσει η ΔΙ.Α.ΔΥ.ΜΑ είναι:

Η Μηχανική αποκομιδή
Η Μεταφόρτωση
Η Ανάκτηση και ανακύκλωση
Η Μηχανική επεξεργασία και αξιοποίηση της υγειονομικής ταφής
Η Διαχείριση ειδικών απορριμμάτων.

Τέλος ξεναγήθηκαν στους χώρους και ανακάλυψαν πόσο σημαντικό είναι να κάνουμε όλοι ανακύκλωση απορριμμάτων για να σώσουμε τον πλανήτη μας.

Τρίτη, 24 Απρ 2018