Επίσκεψη της Στ τάξης στο βιβλιολογείο και τυπογραφείο του ΠΔΜ

Στα πλαίσια του προγράμματος Σκυταλοδρομία ανάγνωσης που πραγματοποιείται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στη Στ τάξη, την Δευτέρα 2 Μαρτίου, οι μαθητές συνοδευόμενοι από τη δασκάλα τους Παπαθανασίου Πέπη, επισκέφτηκαν το Βιβλιολογείο στο Πανεπιστήμιο της πόλης μας. Εκεί τους υποδέχτηκε η κυρία Έφη Παπαγεωργίου και αφού τους ξενάγησε στο χώρο, εξήγησε στους μαθητές όλα τα στάδια ενός χειροποίητου βιβλίου και έδειξε όλα τα εργαλεία που χρησιμοποιούν για τη δημιουργία του. Κατόπιν η επίσκεψη συνεχίστηκε στο Τυπογραφείο της σχολής το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του κ. Μίμη Σουλιώτη που ήταν και ο εμπνευστής του. Εκεί τα παιδιά είδαν όλη τη διαδικασία τύπωσης του βιβλίου και βοήθησαν και οι ίδιοι στη τύπωση του ονόματος του σχολείου τους όπου το πήραν και για αναμνηστικό. Να ευχαριστήσουμε θερμά την κυρία Παπαγεωργίου για το χρόνο της η οποία αν και άρρωστη ήταν άψογη στην παρουσίαση που έκανε στους μαθητές όπως επίσης και τον κύριο Γρηγόρη Αλεξίου που ανέλαβε να ταξιδέψει τους μαθητές στο χρόνο μέσα από τις μηχανές του τυπογραφείου του.

2014-2015
Δευτέρα, 02 Μαρ 2015