Επίσκεψη της ΣΤ'τάξης στο εργαστήρι αγιογραφίας του κυρίου Χατζή Γ.

Την Τρίτη, 8 Απριλίου 2014 οι μαθητές της Στ'τάξης του Πρότυπου Πειραματικού Σχολείου Φλώρινας, συνοδευόμενοι από την εκπαιδευτικό των αγγλικών κυρία Παπαπανταζή Σμαράγδα, επισκέφτηκαν το εργαστήρι και τη σχολή αγιογραφίας του κυρίου Χατζή Γεωργίου, στο κτίριο του Φ.Σ.Φ. Αριστοτέλη. Η επίσκεψη αυτή έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius Regio, το οποίο έχει ως θέμα του τις οπτικές τέχνες μέσα από τα έργα Φλωρινιωτών καλλιτεχνών. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συγκεντρώσουν πληροφορίες τόσο για τον ίδιο τον καλλιτέχνη όσο και για τα έργα του, μέσω ενός ερωτηματολογίου συνέντευξης. Αφού ξεναγήθηκαν στο εργαστήρι, είχαν μια πρώτη βιωματική εμπειρία με την τέχνη του ψηφιδωτού, υπό τις οδηγίες και την επίβλεψη του κυρίου Χατζή. Τον ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που μας διέθεσε, καθώς και για τις στιγμές δημιουργικότητας που μας χάρισε.

2013-2014
Τρίτη, 08 Απρ 2014