Επίσκεψη των μαθητών του ομίλου Τοπικής Ιστορίας στα Γενικά Αρχεία του Κράτους

Ο Όμιλος Τοπικής Ιστορία του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας στις 19/11/2014 πραγματοποίησε ενημερωτική – ερευνητική επίσκεψη στα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Προϊστάμενο κ Καρατζά για το έργο που παρέχουν τα Αρχεία στη συγκέντρωση, συντήρηση και διάσωση του αρχειακού υλικού της Φλώρινας. Γνώρισαν όλα τα στάδια καταγραφής και αρχειοθέτησης, ήρθαν σε επαφή με πρωτογενές αρχειακό υλικό και ξεναγήθηκαν στους χώρους των Αρχείων. Στο τέλος πραγματοποίησαν μια άκρως ενδιαφέρουσα ομαδική ερευνητική εργασία  πάνω σε αρχειακό υλικό που τους δόθηκε.

Θερμές ευχαριστίες στον Προϊστάμενο και το προσωπικό των Αρχείων για την άψογη φιλοξενία που άφησε τους μαθητές κατενθουσιασμένους!

2014-2015
Τετάρτη, 19 Νοε 2014