Ερευνητική επίσκεψη στο Εργαστήρι Τοπικής Ιστορίας του ΠΤΔΕ

Ο Όμιλος Τοπικής Ιστορίας του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας στα πλαίσια της συνεργασίας του με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας πραγματοποίησε ενημερωτική – ερευνητική επίσκεψη στο Εργαστήρι Τοπικής Ιστορίας του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με πρωτογενές αρχειακό υλικό αλλά και ταξινομημένο υλικό τοπικής ιστορίας, πραγματοποίησαν αρχειακή έρευνα με την βοήθεια συσκευής ανάγνωσης μικροφίλμ και ασκήθηκαν με μια άκρως ενδιαφέρουσα ομαδική ερευνητική εργασία  (φύλλα εργασίας). Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Π.Δ.Μ κ. Κωνσταντίνο Φωτιάδη για την δυνατότητα που παρείχε στους μικρούς μαθητές να έρθουν σε επαφή με την πανεπιστημιακή έρευνα.

Ο υπεύθυνος του Ομίλου Τοπικής Ιστορίας, Σεχίδης Κωνσταντίνος.

2014-2015
Τετάρτη, 01 Απρ 2015