Γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου οι μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης τίμησαν την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Περιδιαβαίνοντας στο χρονικό της εθνικής παλιγγενεσίας (1821-1826) φώτισαν πτυχές της επανάστασης του 1821, όπως την τόλμη των Ελλήνων, τη βοήθεια των Μεγάλων Δυνάμεων, το ρόλο του φιλελληνισμού και κυρίως του ιδεολογικής προπαρασκευής του έθνους για τη λήψη της δύσκολης απόφασης του ξεσηκωμού (Ρήγας Φεραίος, Αδαμάντιος Κοραής, Νεομάρτυρες). Αναπαράστησαν τη ζωή των κλεφτών μέσα από το θεατρικό «Οι κλέφτες», έδειξαν το κοινωνικοπολιτικό διχασμό του έθνους (κοτζαμπάσηδες- απλός λαός) αλλά και την αποφασιστικότητά του να απελευθερωθεί από τον τουρκικό ζυγό μέσα από το θεατρικό «Παραμονές πολέμου».

Τέλος, στη «Συνάντηση με τους ήρωες του ‘ 21», έδειξαν τον αντίκτυπο της θυσίας των Ελλήνων στις νέες γενιές. Ευχάριστη νότα στη γιορτή τα τραγούδια της εποχής και οι χοροί που εκτέλεσαν με επιτυχία οι μαθητές.

Παρασκευή, 24 Μαρ 2017