Γνωρίζοντας τα δάση αρκεύθου των Πρεσπών και το περιαστικό δάσος της πόλης μας

Κατά τη σχολική χρονιά 2017-18 η Στ’ τάξη του σχολείου πραγματοποίησε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο: «Γνωρίζοντας τα δάση αρκεύθου των Πρεσπών και το περιαστικό δάσος της πόλης μας», ενταγμένο στο Διεθνές Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Μαθαίνω για τα Δάση». Στόχος του Δικτύου, και κατ’ επέκταση και του συγκεκριμένου προγράμματος, είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή συμπεριφοράς των μαθητών και μαθητριών σε θέματα που αφορούν στο περιβάλλον και ιδιαίτερα στο δάσος. Μαθαίνουν για τη σημασία του δάσους στη ζωή μας και αναπτύσσουν ενδιαφέρον και σεβασμό γι’ αυτό. Συνειδητοποιούν την αξία των δασών ως καταφυγίων ζωής και συνειδητοποιούν τα προβλήματα που προκύπτουν από την καταστροφή τους.

Τρίτη, 24 Οκτ 2017 to Πέμπτη, 31 Μάιος 2018