Ημέρα περιβάλλοντος: εκπαιδευτικό πρόγραμμα έκθεσης «Κοστούμια Όπερας: η εκδοχή των παιδιών»

Στα πλαίσια των δράσεων για τον εορτασμό της ημέρας Περιβάλλοντος λειτούργησε εργαστήριο παιδικής τέχνης στην Έκθεση παιδικής Τέχνης «Κοστούμια Όπερας: η εκδοχή των παιδιών». Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιελάμβανε ξενάγηση στο χώρο της έκθεσης, ενημέρωση των μαθητών γύρω από την τέχνη της όπερας, ζωγραφική κοστουμιών από τα παιδιά και κατασκευή γυναικείου κοστουμιού από την υπεύθυνη του προγράμματος. Το ενδιαφέρον των επισκεπτών εκπαιδευτικών και μαθητών τόσο για το περιεχόμενο της ξενάγησης όσο και για το εργαστήριο που ακολούθησε υπήρξε μεγάλο. Ευχαριστώ τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς που τίμησαν την έκθεση με την παρουσία τους καθώς και τους μαθητές τους που συμμετείχαν με τόση θέρμη στις εικαστικές δράσεις που συνόδεψαν τη ξενάγηση.

2014-2015
Παρασκευή, 05 Ιουν 2015