Το κυνήγι του πασχαλινού αυγού του σχολείου μας

Την Τετάρτη 1/4/15 οι μαθητές της Α' τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, διδάχθηκαν ένα δημοφιλές στις αγγλοσαξωνικές χώρες πασχαλινό έθιμο, το οποίο ονομάζεται “το κυνήγι του πασχαλινού αυγού” (“easter egg hunt”). Αφού παρακολούθησαν κάποιο σχετικό βίντεο, κατέβηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας όπου 24  πλαστικά αυγά ήταν κρυμμένα σε διάφορα σημεία. Τους ζητήθηκε να βρουν και να φέρουν τα αυγά στο καλάθι που κρατούσε η εκπαιδευτικός των αγγλικών που τα συνόδευε. Το αποτέλεσμα του κυνηγιού μας ήταν πλήρως ικανοποιητικό, αφού βρέθηκαν 20 από τα 24 κρυμμένα αυγά και όλα τα παιδιά διασκέδασαν από την εμπειρία αυτή. Ευχαριστούμε επίσης τη γυμνάστρια του σχολείου μας, η οποία πρόθυμα μας βοήθησε στο κρύψιμο των αυγών. Ευχόμαστε σε όλους και του χρόνου και Καλό Πάσχα!

2014-2015
Τετάρτη, 01 Απρ 2015