Κύπρος: Δεν ξεχνώ... διεκδικώ... δημιουργώ

episkepsi_toy_arhimandriti_epifaniou_hatzigiagkou_stin_e_taxi

Σήμερα Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Κύπρος: δεν ξεχνώ……διεκδικώ…δημιουργώ… που υλοποιούν οι μαθητές της Ε΄ τάξης, είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στην τάξη μας τον Αρχιμανδρίτη κ.κ. Επιφάνιο Χατζηγιάγκο. Με αφορμή την κυπριακή καταγωγή του κ.κ. Επιφάνιου αλλά κυρίως λόγω της ενεργής του συμμετοχής στα γεγονότα της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο τον Ιούλιο του 1974, κρίναμε ότι ήταν το κατάλληλο πρόσωπο για να μας μεταφέρει μνήμες, γεγονότα και συναισθήματα από την περίοδο εκείνη, όπως ο ίδιος τα έζησε. Υπηρετώντας, όπως μας εξιστόρησε ο ίδιος την στρατιωτική του θητεία στην Κύπρο κατά την περίοδο εκείνη (Ιούλιος 1974) έζησε την τουρκική εισβολή μαχόμενος ηρωικά. Όλα τα γεγονότα της τουρκικής εισβολής (Α΄Φάση και Β΄ Φάση) ο πόλεμος, ο πόνος, οι κακουχίες, η πικρία και η προδοσία του Κυπριακού λαού μας μεταδόθηκαν με τον πιο γλαφυρό τρόπο από τα χείλη ενός ανθρώπου που τα βίωσε. Θα θέλαμε για μια ακόμη φορά να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ.κ. Επιφάνιο Χατζηγιάγκο για τις πολύτιμες στιγμές αναδρομής στο παρελθόν της μαρτυρικής Κύπρου που μοιράστηκε μαζί μας, καθώς και τον Προϊστάμενο Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Κίμωνα Σαββάκη ο οποίος μας τίμησε με την παρουσία του.

Παρασκευή, 18 Δεκ 2015