Μαθαίνω τα οικοσυστήματα του τόπου μου

Με αφορμή την εκπαιδευτική εκδρομή που πραγματοποίησε το σχολείο την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου στο χώρο της Μπουάτ πλησίον του σιδηροδρομικού σταθμού Φλώρινας, οι μαθητές της Δ΄ τάξης υλοποίησαν μια ομαδική εργασία στο πλαίσιο του γνωστικού αντικειμένου της Μελέτης Περιβάλλοντος. Συγκεκριμένα οι δραστηριότητες της ενότητας «Οικοσυστήματα του τόπου μας» πραγματοποιήθηκαν στο χώρο της εκδρομής. Αφού είχαν δοθεί οι κατευθυντήριες γραμμές ως προς την εργασία που θα έκαναν οι ομάδες και τα εργαλεία που θα έπρεπε να έχουν μαζί τους, την ημέρα της εκδρομής υλοποιήθηκε η ακόλουθη δράση. Κάθε ομάδα επέλεγε μια περιοχή της αρεσκείας της, την οριοποιούσε, κατέγραφε τα έμβια και άβια όντα, παρατηρούσε με το μεγεθυντικό φακό τα έντομα και έκανε μετρήσεις θερμοκρασίας του εδάφους.

2018-2019
Τετάρτη, 20 Φεβ 2019