Πειραματική διδασκαλία κλασμάτων στην Δ τάξη

Η Δ΄ Τάξη του Πρότυπου Πειραματικού Φλώρινας αποτελείται από 23 μαθητές (11κορίτσια και 12 αγόρια). To ίδιο τμήμα είχε την προηγούμενη χρονιά παρακολουθήσει το πρόγραμμα διδασκαλίας κλασμάτων για τη Γ΄Δημοτικού.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας περιλάμβανε στον κορμό του 8 μαθήματα για τη διδασκαλία των κλασμάτων και 4 για τη διδασκαλία των δεκαδικών αριθμών. Η εκπόνησή του έλαβε χώρα από τις 19 Ιανουαρίου μέχρι τις 24 Φεβρουαρίου. Αφιερώθηκαν 16 περίπου διδακτικές ώρες (το χρονικό διάστημα που περιγράφεται περιλαμβάνει περισσότερες διδακτικές ώρες, που όμως χάθηκαν λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών).

Η περσινή εφαρμογή του προγράμματος των κλασμάτων στη Γ΄ τάξη προδιέθεσε ευνοϊκά τους μαθητές. Η διδασκαλία τους θεωρήθηκε για τους μαθητές ως κάτι οικείο και ευχάριστο.

2014-2015
Δευτέρα, 02 Φεβ 2015 to Παρασκευή, 27 Μαρ 2015