Περίπατος στο δάσος του σχολείου μας

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας πραγματοποίησαν την Δευτέρα 24 Απριλίου, περίπατο – επίσκεψη στο δάσος που βρίσκεται στη βορινή πλευρά του σχολείου στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Οι δραστηριότητες που υλοποίησαν οι μαθητές κατά την παραμονή τους στο δάσος αποσκοπούσαν στην εξέταση, παρατήρηση και καταγραφή των παραγόντων που συνθέτουν τη χλωρίδα και την πανίδα των δασών της περιοχής μας. Επίσης έγινε συζήτηση έτσι ώστε να κατανοήσουν πλήρως τις έννοιες του δασικού οικοσυστήματος της περιοχής μας.

Επιστρέφοντας στην τάξη έγινε αξιολόγηση των στοιχείων που συγκέντρωσαν οι μαθητές κατά την επιτόπια μελέτη τους, ενώ παράλληλα συσχετίσαμε τα δεδομένα μας με τα αντίστοιχα εδάφια του σχολικού βιβλίου. Για την καλύτερη εμπέδωση και τον εμπλουτισμό των γνώσεων, ανατράξαμε επιπρόσθετα και σε διάφορες άλλες πηγές πληροφόρησης (φυλλάδια, διαδίκτυο).

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία!!!

Δευτέρα, 24 Απρ 2017