Πες μου τον δρόμο σου, να σου πω ποιος είναι

Το project που υλοποιήθηκε αφορούσε στα αγάλματα και στα ονόματα των δρόμων της Φλώρινας. Πρόκειται για τη συνέχεια ενός ευρύτερου προγράμματος τοπικής ιστορίας που είχε ξεκινήσει με την αρχή της σχολικής χρονιάς και αφορούσε στην παρακολούθηση της εξέλιξης της πόλης μέσα από τη μελέτη των κτιρίων του ιστορικού κέντρου της. Η περιδιάβαση και η εργασία στους δρόμους της πόλης έδωσε το έναυσμα για το επόμενο project. Οι μαθητές αναρωτιόντουσαν ποια είναι τα πρόσωπα που απεικονίζουν τα αγάλματα. Η έρευνα εμπλουτίστηκε με εργασία αναφορικά με τα ονόματα των δρόμων της πόλης. Η ιστορία της πόλης που αποτέλεσε αντικείμενο εργασίας στο προηγούμενο τρίμηνο, ήρθε να συμπληρωθεί με περισσότερα νέα πρόσωπα και ιστορικές φιγούρες τοπικού ενδιαφέροντος.

2013-2014
Δευτέρα, 14 Οκτ 2013 to Παρασκευή, 30 Μάιος 2014