Πολιτιστικές διαδρομές στην πόλη της Φλώρινας

Την Δευτέρα 10 Ιουνίου οι μαθητές της Γ΄τάξης συνοδευόμενοι από τη δασκάλα τους, Πέπη Παπαθανασίου, υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Πολιτιστικές διαδρομές στην πόλη της Φλώρινας, σε συνεργασια με το Κ.Π.Ε. Μελίτης. Πρόκειται για ένα βιωματικό σχέδιο δράσης που υλοποιείται μέσα στην πόλη της Φλώρινας και στον λόφο του Αγίου Παντελεήμονα. Μέσα από ένα διασκεδαστικό «παιχνίδι χαμένου θησαυρού» οι μαθητές εντοπίζουν μόνοι τους σημεία της πόλης με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έτσι έρχονται σε επαφή με τη φυσική ομορφιά και την πολιτιστική κληρονομιά της Φλώρινας. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με επίσκεψη-ξενάγηση στην ελληνιστική πόλη, μέσα στο περιαστικό δάσος. Στόχος του προγράμματος είναι να διαπιστώσουν οι μαθητές/τριες ότι περπατώντας και παρατηρώντας μπορούν να ανακαλύψουν τους «κρυμμένους θησαυρούς» κάθε πόλης.

2018-2019
Δευτέρα, 10 Ιουν 2019