Σεργιάνι στους δρόμους της Φλώρινας

Το project που υλοποιήθηκε αφορούσε στα κτίρια του ιστορικού κέντρου της Φλώρινας. Αποτέλεσε ένα project περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με έμφαση στην τοπική ιστορία. Πρόκειται για κτίρια διαφορετικής αρχιτεκτονικής και διαφορετικών εποχών που πετυχαίνουν να αποτυπώσουν στα ιδιαίτερα στιλιστικά χαρακτηριστικά τους την ιστορία του τόπου, καθώς και τις ιδιαίτερες πολιτιστικές επιρροές που διαμόρφωσαν την ιδιάζουσα φυσιογνωμία του. Η επίσκεψη στα κτίρια και η αποκρυπτογράφηση της ιδιαίτερης ιστορίας που κρύβεται πίσω από το καθένα, μετατρέπει τους μαθητές σε μικρούς εξερευνητές, αλλά και γνώστες της τοπικής ιστορίας, του τοπικού συγκείμενου που τους περιβάλλει. Οι μαθητές παρουσίασαν εξαιρετικό ενδιαφέρον αναζητώντας πληροφορίες για κτίρια που συναντούσαν στην καθημερινότητά τους, στις βόλτες τους γύρω από τον Σακουλέβα, στις αφηγήσεις των παππούδων τους.

2013-2014
Δευτέρα, 21 Οκτ 2013 to Παρασκευή, 30 Μάιος 2014