Συμμετοχή και διακρίσεις στον 1ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Δ. Μακεδονίας στην Εκπαιδευτική Ρομποτική

Την Κυριακή 8 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη ο 1ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Δυτικής Μακεδονίας στην Εκπαιδευτική Ρομποτική: «Η Δική μου Πόλη», υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και της Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας και σε συνεργασία με το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Κοζάνης, το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστήμιου Δυτικής Μακεδονίας και της Μη κερδοσκοπικής εταιρείας WRO Hellas.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τέσσερις ομάδες οι οποίες αποτελούνταν από τους μαθητές της Ε΄τάξης και είχαν προπονητή τον καθηγητή Πληροφορικής Γιάννη Αρβανιτάκη.

• Η ομάδα Super team (Αποστολίδης Θανάσης, Αποστολίδης Αναστάσης, Παναγιωτίδης Μάρκος, Παπαπούλιας Δημήτρης, Ρούφος Γιάννης, Σιδηρόπουλος Κωσταντίνος) με την κατασκευή “Αυτόματο Lift”,
  • η ομάδα Super girls (Ανδρεπούλου Αναστασία, Σαββίδου Παρασκευή, Σίκου Άννα, Ταλλίδου Αλεξάνδρα, Τσαχειρίδου Δέσποινα) με την κατασκευή “Αυτόματες συρόμενες πόρτες”,
  • η ομάδα Magic girls (Ηλία Χρυσούλα, Παπαδημητρίου Μαρία, Παπαδημητρίου Χριστίνα, Πολατίδου Δέσποινα, Ταραντσοπούλου Κωνσταντίνα, Χατζή Ελευθερία) με την κατασκευή “Αυτόματη γέφυρα”
  • και η ομάδα Air Force team (Δολίδης Αλέξανδρος, Θεοδοσίου Λεωνίδας, Ρασπόπτσης Αθανάσιος, Σφήκας Νώντας, Συμεωνίδης Ιάκωβος, Τζήμας Μιχαήλ) με την κατασκευή “Heli pad”

Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να παρουσιάσουν τις κατασκευές τους στο κοινό και στους μαθητές των άλλων ομάδων από σχολεία της Κοζάνης, Πτολεμαΐδας, Γρεβενών και Καστοριάς καθώς και στους κριτές του διαγωνισμού. Απέκτησαν σημαντικές εμπειρίες και κυρίως το διασκέδασαν. Όλες οι ομάδες συμμετείχαν με πρωτότυπες και εξαιρετικές δημιουργίες- κατασκευές, επέδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και συναγωνίστηκαν με ευγενή άμιλλα.

Η ομάδα Super team με το “Αυτόματο Lift” κατέλαβε την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη, ενώ η ομάδα Air Force team με το “Heli pad” έλαβε τιμητική διάκριση για το Βίντεο – Animation στο SCRATCH.

Αναλυτικά τα βραβεία και οι διακρίσεις είχαν ως εξής:

• 1o Βραβείο: η ομάδα LegoStars2 του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών, με το έργο “Λούνα Πάρκ” και προπονήτρια την κ Λιάμπα Θεοδούλα .
  • 2o Βραβείο: η ομάδα Υπερέξι του 4ου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών, με το έργο “Ασανσέρ” και προπονήτρια την κ Καρανάτσιου Σπυριδούλα.
  • 3ο Βραβείο: η ομάδα SuperTeam του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Φλώρινας, με το έργο “Τελεφερίκ” και προπονητή τον κ. Γιάννη Αρβανιτάκη.

Επίσης δόθηκαν τιμητικές διακρίσεις για τις παρακάτω κατηγορίες:

• Σύλληψη Ιδέας: Η ομάδα Χρυσαετοί του 4ου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών, με το έργο “Απορριμματοφόρο” και προπονήτρια την κ. Καρανάτσιου Σπυριδούλα
  • Προγραμματισμός: Η ομάδα LegoStars1 του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών με το έργο “ Αυτοκίνητο” και προπονήτρια την κ. Λιάμπα Θεοδούλα
  • Μηχανική κατασκευή – Σχεδιασμός: Η ομάδα Robogirls του 18ου και 17ου Δημοτικών Σχολείων Κοζάνης με το έργο “Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας” και προπονήτρια την κ. Ροδακινιά Αρίστη
  • Παρουσίαση: Η ομάδα SuperLego του 6ου Δημοτικού Σχολείου Πτολεμαΐδας με το έργο “Πλυντήριο” και προπονητή τον κ. Τσιόπτσια Ιωάννη
  • Ομαδικότητα: Η ομάδα Οι 6 Θεοί του 3ου του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς με το έργο “Σπηλιά Δράκου” και προπονητή τον κ. Μακρόπουλο Κωνσταντίνο
  • Βίντεο – Animation στο SCRATCH: Η ομάδα Air Force Team του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Φλώρινας με το έργο “Ελικόπτερο” και προπονητή τον κ. Αρβανιτάκη Γιάννη.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό για την πολύ καλή δουλειά και παρουσία τους.

2014-2015
Κυριακή, 08 Μαρ 2015