Συμμετοχή στη λαμπαδηδρομία της Α΄ Μαθητιάδας Δυτικής Μακεδονίας

Την Κυριακή 27-3-2016 οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά στις εκδηλώσεις που έγιναν. Συγκεκριμένα ο μαθητής της Στ΄ τάξης Μάρκος Παναγιωτίδης έτρεξε ως συνοδός λαμπαδηδρόμος εκπροσωπώντας το σχολείο μας. Στη συνέχεια στις εκδηλώσεις στο Νέο Πάρκο Φλώρινας τα παιδιά παρουσίασαν με καρτέλες όλες τις σύγχρονες Ολυμπιάδες από το 1896 της Αθήνας έως και φέτος το 2016 στο Ρίο της Βραζιλίας. Άλλα παιδιά παρουσίασαν τους κανόνες του «Ευ Αγωνίζεσθαι». Τρία παιδιά απήγγειλαν τον Ολυμπιακό Ύμνο του Κωστή Παλαμά στεφανωμένα με κλαδιά αγριελιάς. Τέλος, πέντε παιδιά κρατούσαν τους Ολυμπιακούς Κύκλους, σύμβολο των Ολυμπιακών αγώνων και των πέντε ηπείρων. Συνοδός ήταν η γυμνάστρια του σχολείου μας Λιατοπούλου Αγάπη, η οποία ευχαριστεί τους εξής μαθητές και μαθήτριες της Α΄, Γ΄, Ε΄και Στ΄ τάξης για την πολύτιμη βοήθεια τους στην παρουσίαση του σχολείου μας. Οι μαθητές ήταν: από την Στ΄ τάξη: Χριστίνα Παπαδημητρίου, Μαρία Παπαδημητρίου, Κων/να Ταραντζοπούλου, Δέσποινα Πολατίδου, Δημήτρης Παπαπούλιας και Μάρκος Παναγιωτίδης. Από την Ε΄ τάξη: Γεωργία Κετσετζή, Σταυρίδου Άννα, Ελίζα Ξανθοπούλου, Δέσποινα Πετκάνη, Ελένη Σταματιάδου, Σταυρίδης Δημήτρης, Μιχάλης Παπαπούλιας, Θωμάς Τράικος. Από την Γ΄ τάξη: η Μαρία Σταυρίδου και ο μικρός Θωμάς Κετσετζής από την Α΄ τάξη.

Μαθητιάδα

Την Τετάρτη 6-4-2016 οι τάξεις Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄ του σχολείου μας παρακολούθησαν στην Κοζάνη την εκδήλωση για την Α΄ Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Δυτικής Μακεδονίας, συνοδεία των δασκάλων τους και της γυμνάστριας Αγάπης Λιατοπούλου. Σκοπός της Μαθητιάδας ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών στα ιδεώδη του αθλητισμού χωρίς τον φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης. Ήταν μια μικρή Ολυμπιάδα, όπου τα παιδιά είδαν πολλά αθλήματα, συναντήθηκαν με μαθητές άλλων δημοτικών σχολείων και αντάλλαξαν απόψεις, ιδέες και έκαναν καινούριες φιλίες.

Τετάρτη, 06 Απρ 2016