Συμμετοχή στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας συμμετείχαν στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που διενεργήθηκε παράλληλα σε 10 πόλεις της Ελλάδας. Με την συνοδεία του καθηγητή Πληροφορικής κ. Αρβανιτάκη και της δασκάλας τους κ. Αμαραντίδου, μετακινήθηκαν στο Μουσικό Γυμνάσιο Λάρισας, όπου και παρουσίασαν το τελικό ψηφιακό τους έργο, το ιστολόγιο GameZone.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της πληροφορικής τα παιδιά ασχολήθηκαν με τον σχεδιασμό και την δημιουργία βιντεοπαιχνιδιών χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα sploder. Χρησιμοποιώντας τους λογαριασμούς του ΠΣΔ δημοσίευσαν τα παιχνίδια τους και τις ιστορίες που τα συνοδεύουν σε ιστολόγιο της κοινότητας του ΠΣΔ.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την οργανωτική επιτροπή του φεστιβάλ για την άψογη οργάνωση και την ευκαιρία που προσέφεραν σε μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων να παρουσιάσουν τις ενδιαφέρουσες δημιουργίες τους στο κοινό.

2013-2014
Παρασκευή, 04 Απρ 2014