Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

sti_florina_to_6o_mathitiko_festival_psifiakis_dimioyrgias

Την Παρασκευή 8 Απριλίου διεξήχθη το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, στις εγκαταστάσεις της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας, με την συμμετοχή 350 από 11 σχολεία της Δυτικής Μακεδονίας. Το φεστιβάλ διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Φλώρινας με σημαντικούς αρωγούς την Παιδαγωγική Σχολή Φλώρινας και τον Δήμο Φλώρινας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο φεστιβάλ για τρίτη συνεχή χρονιά, με 10 έργα από τους μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ τάξης, καθώς και μαθητές από τους απογευματινούς τεχνολογικούς ομίλους. Αναλυτικά τα έργα που παρουσιάστηκαν ήταν:

• Ηλεκτρονικά μουσικά όργανα με την χρήση του makey makey (Ρασπόπτσης Παντελής, Τζόκας Κωνσταντίνος, Μπότση Αφιέρω, Σαράντη Ιωάννα).
  • Ρομποτικό σκυλάκι (Λουκίδης Βασίλης, Σερίδη Φρειδερίκη, Τσορλίνη Χριστιάνα).
  • Ρομποτικός κροταλίας (Ζουζέλη Ανδρομάχη, Θεοδοσίου Λεωνίδας, Σιώκη Παναγιώτα).
  • Lunar rover-lander (Γέρου Άγγελος, Ζήδρος Γεώργιος, Καράντζα Κωνσταντίνα, Κετσετζή Γεωργία, Μυρωνίδης Αρσένιος, Πετκάνη Δέσποινα, Σταυρίδης Δημήτριος, Σταυρίδου Άννα, Τσάλκος Αναστάσιος, Τσιούλη Πηνελόπη, Τράικος Θωμάς).
  • Αποικία στο διάστημα (Αράπη Φωτεινή, Δήμτσιος Λάζαρος, Κάπτσης Μάριος, Κότσης Γεώργιος, Ντίτουρα Κυριακή, Ξανθοπούλου Ελισάβετ, Παπαπούλιας Μιχαήλ, Σίκου Ευφροσύνη, Σταματιάδου Ελένη, Τσιώτας Κωνσταντίνος, Χάτζιου Μαρία).
  • Ποδοζωγραφική με την χρήση του Scratch και του makey makey (Αποστολίδης Αθανάσιος, Αποστολίδης Αναστάσιος, Δολίδης Αλέξανδρος, Ηλία Χρυσούλα, Παναγιωτίδης Μάρκος, Παπαδημητρίου Μαρία, Παπαδημητρίου Χριστίνα, Παπαπούλιας Δημήτριος, Πολατίδου Δέσποινα, Ρασπόπτσης Αθανάσιος, Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος, Τζήμας Μιχαήλ, Τσαχειρίδου Δέσποινα).
  • Χιονοπόλεμος! (Ρούφος Γιάννης, Σφήκας Νώντας, Συμεωνίδης Ιάκωβος).
  • Μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο (Χατζή Ελευθερία, Ταραντσοπούλου Κωνσταντίνα).
  • "Τα νέα του σχολείου μας", Η διαδικτυακή σχολική μας εφημερίδα με την χρήση του Schoolpress (Ανδρεοπούλου Αναστασία, Σαββίδου Παρασκευή, Σίκου Άννα,Ταλλίδου Αλεξάνδρα).
  • Εργαστήρια και tutorials πληροφορικής από μαθητές (Αποστολίδης Άγγελος, Δάικου Μαρία, Δημητρίου Νικόλαος, Δούκα Άννα, Δούκα Γεωργία, Δούκας Χρίστος, Ζάρου Μαρία, Ζάρου Μελίνα, Θεοδοσίου Αφροδίτη, Καλδάνη Φωτεινή, Κοΐδης Κωνσταντίνος, Λουκά Δέσποινα, Μπέλλη Μαρία, Μπότση Αναστασία, Παπαδόπουλος Αθανάσιος, Ρούφας Νικόλαος, Σαββόπουλος Αθανάσιος, Σκλιάς Άγγελος, Συμεωνίδης Δημήτριος, Ταλλίδης Θωμάς, Τοπάλης Νικόλαος, Τσουρίλας Νικόλαος, Χαλίδη).
Παρασκευή, 08 Απρ 2016

Δραστηριότητα στα πλαίσια του Ομίλου