Συμμετοχή της Δ΄ και Στ΄ τάξης στο 2ο Φεστιβάλ Μεικτής Πραγματικότητας

Σήμερα Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 οι μαθητές και μαθήτριες της Δ΄ και Στ΄ τάξης συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους Παύλο Σταυρίδη και Αναστασία Καππάτου αντίστοιχα, επισκέφθηκαν το 2ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Περιβαλλόντων Μικτής Πραγματικότητας και Απτικών Συσκευών που πραγματοποιήθηκε στους χώρους της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας από το  Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής» του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Στα πλαίσια του φεστιβάλ αυτού οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να  αλληλοεπιδράσουν με φυσικές κατασκευές εμπλουτισμένες με ψηφιακό περιεχόμενο με στόχο την ενσώματη μάθηση σε διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα, όπως: νοεροί υπολογισμοί, κλάσματα, ιστορία, εποχές, ηθική ανάπτυξη, πεπτικό σύστημα, αγγλικό λεξιλόγιο.

Ειδικότερα, Οι τίτλοι των περιβαλλόντων παρουσιάστηκαν ήταν:

Ρούπελ – Το οχυρό της ιστορίας και της μνήμης, μια τρισδιάστατη περιήγηση
Πρωταθλητές στα κλάσματα και δυναμικές αριθμογραμμές
Μια κλοπή που έγινε στα αγγλικά. Δακτυλοντεντέκτιβ!
Η αξία της φιλίας και το πρόβλημα του εγωκεντρισμού
Το ταξίδι της τροφής: αναζητώντας τα περίεργα
Ασκώ το σώμα και το μυαλό μου: γυμναστική, μαθηματικά και αλληλεπιδραστικό πάτωμα
Υπολογίζοντας νοερά καθώς οργανώνω το πάρτι μου.

Οι μαθητές και των δυο τάξεων αποκόμισαν γνώσεις σε όλους τους παραπάνω τομείς με έναν ευχάριστο-παιγνιώδη τρόπο, ώστε να απολαύσουν την κάθε στιγμή.

Τρίτη, 14 Μαρ 2017