Συμμετοχή της Β τάξης στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης της ActionAid

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση της ActionAid. Πρόκειται για μια εβδομάδα γεμάτη εκδηλώσεις και δράσεις μαθητών, που πραγματοποιούνται κάθε άνοιξη σε πάνω από 100 χώρες. Κατά την εβδομάδα αυτή, τα παιδιά υπενθυμίζουν με δημιουργικούς τρόπους στους ηγέτες του κόσμου τις δεσμεύσεις τους σχετικά με την εκπαίδευση και προωθούν το μήνυμα για την κατοχύρωση του δικαιώματος πρόσβασης στην εκπαίδευση για όλους. Πάνω από 10 εκατομμύρια παιδιά παγκοσμίως παίρνουν μέρος κάθε χρόνο στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση! Ανάμεσά τους κι εμείς!

Φέτος η Δράση αφορά το δικαίωμα των παιδιών με αναπηρία στην εκπαίδευση. Σύμφωνα με την έρευνα της ActionAid, μόλις το 15% των παιδιών με αναπηρία στην Ελλάδα έχει πρόσβαση στην εκπαίδευση. Υπολογίζεται ότι τα παιδιά με αναπηρία είναι 200.000 στη χώρα μας και μόλις τα 31.761 πηγαίνουν σχολείο. Καθώς, όμως, δεν υπάρχει μητρώο καταγραφής των παιδιών με αναπηρία, δεν έχουμε σαφή εικόνα για τον αριθμό των παιδιών που βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης.

Σάββατο, 16 Απρ 2016 to Σάββατο, 23 Απρ 2016