Συμμετοχή της Β’ τάξης στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Στο πλαίσιο των δράσεων φιλαναγνωσίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης πήραν μέρος στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη», που υλοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας. Σε αυτόν συμμετείχαν περισσότεροι από 22.000 «μαραθωνοδρόμοι ανάγνωσης» από 1.000 περίπου σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου. Στόχος μας ήταν να στηρίξουμε και να προάγουμε τη φιλαναγνωσία παροτρύνοντας τα παιδιά, αφενός, να γνωρίσουν το καλό βιβλίο και, αφετέρου, να έρθουν σε επαφή με το έργο της σημαντικότερης εν ζωή ελληνίδας συγγραφέως. Η Άλκη Ζέη, σταθερή αξία για τη σύγχρονη λογοτεχνία μας, είναι διεθνώς αναγνωρισμένη, πολυβραβευμένη τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό με τα πιο σημαντικά βραβεία, ενώ τα βιβλία της έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες.

Δευτέρα, 05 Οκτ 2015 to Τρίτη, 31 Μάιος 2016