Συμμετοχή του Ομίλου Ρομποτικής στην εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Μαθητές του Ομίλου Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας συμμετείχαν στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος που διοργανώθηκαν στην Φλώρινα στον ποταμό Σακουλέβα. Οι μαθητές παρουσίασαν δυο από τις κατασκευές που υλοποίησαν την φετινή σχολική χρονιά στις συναντήσεις του ομίλου. Συγκεκριμένα παρουσίασαν μια προγραμματιζόμενη κατασκευή τελεφερίκ η οποία αποτελείται από κινητήρα, αισθητήρα απόστασης και δομικά στοιχεία Lego WEDO, καθώς και μια συσκευή αναγνώρισης φρούτων και λαχανικών με βάση την αντίσταση που έχει το κάθε ένα στο ηλεκτρικό ρεύμα η οποία αποτελείται από μια πλακέτα Picoboard και προγραμματίστηκε στο Scratch.

2013-2014
Πέμπτη, 05 Ιουν 2014