Συμμετοχή του σχολείου μας στον τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

stigmes_apo_ton_teliko_toy_2oy_panellinioy_diagonismoy_rompotikis

Το Σάββατο 19 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα ο τελικός του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού, με θέμα ο "Γαλαξίας μας". Στον τελικό συμμετείχαν οι 50 ομάδες που προκρίθηκαν από τους περιφερειακούς διαγωνισμούς, στους οποίους συμμετείχαν περισσότερες από 350 ομάδες. Την περιφέρεια μας εκπροσώπησαν δυο ομάδες, η ομάδα Robo Smarts από το 4ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών και η ομάδα Lego Iteles από το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας.

Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για τους μαθητές που συμμετείχαν, για τους γονείς τους που τους συνόδεψαν καθώς για τον προπονητή - εκπαιδευτικό της ομάδας, παρά το γεγονός ότι δεν συνοδεύτηκε από κάποια επιπλέον διάκριση. Προσωπικά ως προπονητής της ομάδας θα ήθελα να συγχαρώ τους μαθητές για τις προσπάθειες και τις θυσίες που έκαναν το διάστημα της προετοιμασίας, από τον ελεύθερο τους χρόνο απογεύματα και Σάββατα, καθώς και για την παρουσία τους και το αγωνιστικό τους ήθος στον τελικό.

Γιάννης Αρβανιτάκης, καθηγητής Πληροφορικής

Σάββατο, 19 Μαρ 2016